Psychiatra
W naszym ośrodku pacjentów przyjmuje lekarz psychiatra. Nasz specjalista może również postawić diagnozę stwierdzającą np. zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, bądź przepisać leki pomagające poradzić sobie z nieprzyjemnymi, współwystępującymi objawami, np. bezsennością. Farmakoterapia dobiera przez psychiatrę jest często pierwszym krokiem do podjęcia psychoterapii u jednego z naszych psychologów lub pełni rolę wspierającą tę drugą formę pomocy psychologicznej. Aby stosowanie rozwiązań farmakologicznych było wskazane, pacjent musi cierpieć z powodu objawów psychicznych lub psychosomatycznych, które utrzymują się przez dłuższy okres czasu (zazwyczaj będzie to minimum 2 tygodnie).
Kiedy warto umówić się do psychiatry?
Warto zgłosić się na konsultację psychiatryczną w sytuacji, gdy doświadcza się np.:
-
długo utrzymującego się i nieadekwatnego smutku, cierpienia psychicznego, zobojętnienia, niepokoju, lęku czy poczucia winy;
-
niezdolności do odczuwania przyjemności;
-
chronicznego rozdrażnienia, wybuchów złości i agresji bez wyraźnej przyczyny;
-
myśli i skłonności samobójczych;
-
zaburzeń snu, np. bezsenności;
-
nadpobudliwości i gonitw myśli;
-
zaburzeń pamięci i problemów z koncentracją;
-
halucynacji, urojeń, psychoz, paranoi.
Warto przy tym wziąć pod uwagę, że nie każda osoba będzie potrafiła obiektywnie i trafnie ocenić swój stan psychiczny, dlatego wskazane jest zasięganie porady innych oraz słuchanie osób w najbliższym otoczeniu. Jeśli nie jesteś przekonany, że potrzebujesz konsultacji psychiatrycznej, ale kilka bliskich Ci osób sugeruje, że byłaby ona wskazana, warto umówić się na wizytę – chociażby po to, aby uzyskać potwierdzenie, że pomoc psychiatryczna jest w Twoim przypadku niepotrzebna. Istnieje jednak możliwość, że dzięki namowom najbliższych uda się otrzymać niezbędne wsparcie psychiatry, które wpłynie na podniesienie jakości i komfortu Twojego życia.